Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Podstawowe potrzeby psa

Gdy zaczynamy mieć problemy z naszymi psami, często koncentrujemy się na usunięciu niepożądanych zachowań, a nie wnikamy w przyczyny z których one wynikają.

Większość problemów pojawiających się u psów wynika z niezaspokojenia ich podstawowych potrzeb, a są to:

  1. poczucie bezpieczeństwa
  2. towarzystwo
  3. ustalenie hierarchii
  4. jedzenie i ruch
  5. zabawa/ niespodzianka
  6. stymulacja umysłowa
  7. miłość i przywiązanie
  8. potrzeby wynikające z predyspozycji rasy

1. POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Podobnie jak u ludzi, poczucie bezpieczeństwa leży u podstaw przetrwania psów. Tak jak my polegamy na wiedzy, że ziemia nagle nie usunie nam się spod stóp, tak psy potrzebują mieć w nas oparcie. 

Aby pies czuł się naprawdę bezpiecznie, w jego życiu musi istnieć rutyna, na którą składają się codzienne zajęcia, sposób traktowania go przez rodzinę oraz kontakt z otaczającym światem. Jeśli tylko dane mu będzie czerpać z tej głębokiej studni bezpieczeństwa, to będzie bez lęku poznawał nowe rzeczy, chętnie uczył się nowych zachowań i zdobywał nowe doświadczenia, a szkolenia i treningi sprawią mu wielką przyjemność.

Kiedy działania opiekuna są trudne do przewidzenia, pies czuje się zdezorientowany. Jeśli go zawołasz i podejdzie do Ciebie, a Ty uderzysz go za coś, co zrobił dziesięć minut temu, to nie zrozumie Twojego zachowania i nie będzie zbyt chętny, by przyjść do Ciebie następnym razem. Kolejny raz, kiedy usłyszy swoje imię, zatrzyma się, przyjrzy swojemu panu, by ocenić jego nastrój, i w większości przypadków zdecyduje się pójść w przeciwnym kierunku.

2. TOWARZYSTWO

Psy to zwierzęta stadne, które potrzebują towarzystwa. Podobnie jak wilki są żywiołowe i lubią współpracować z innymi, co zapewnia im większą szansę przetrwania w naturalnych warunkach. Niektórzy opiekunowie sądzą, że zaspokajają tę potrzebę swoich zwierzaków, ponieważ pracują w domu. Zazwyczaj to nie wystarcza. Psychologowie podkreślają, że powinniśmy zadbać o to, by każdego dnia znaleźć czas na indywidualną rozmowę z naszym partnerem czy z dziećmi. Tak samo powinniśmy postępować ze swoim psem, poświęcić mu z zaangażowaniem swoją uwagę i czas w indywidualnym kontakcie.  

3. USTALENIE HIERARCHII

Podobnie jak w przypadku wilków, psy muszą wiedzieć, kto jest ich przewodnikiem. Jeśli nie zostanie jasno określone, kto jest liderem, pies stanie się niespokojny i będzie próbował wziąć sprawy w swoje łapy. Dzięki relacji z przywódcą, pies znajduje swoje miejsce w stadzie i uczy się, jak radzić sobie w życiu. Zawsze powinieneś być przez psa postrzegany jako „osobnik alfa” lub inaczej jego przewodnik – nie ma co do tego żadnych wątpliwości!

Jedna z ważniejszych zasad mówi, że wilk alfa zawsze je pierwszy.

Druga zasada mówi, że wilk alfa ma największe i najwyżej położone legowisko. Twój pies może próbować zająć całe łóżko, a nawet zepchnąć Cię z kanapy. Jeśli chcesz, żeby spał w tym miejscu, to musi czuć, że został tam zaproszony, traktować ten fakt jak przywilej, który może otrzymać tylko od Ciebie. W końcu to przecież Twoje łóżko. Możesz zapraszać go na swoje legowisko i przytulać, ale nie śpijcie razem, dopóki nie zrozumie, że to Ty jesteś przywódcą.

Po trzecie, wilk alfa, czyli przewodnik, musi być najlepszym myśliwym. Udowadnia to, wygrywając każdą gonitwę, zapasy czy „przeciąganie liny”, które to zabawy służą doskonaleniu umiejętności łowieckich.

Kiedy minie trochę czasu i pies zacznie traktować Cię z szacunkiem należnym przywódcy, nie będziesz musiał trzymać się ściśle tych zasad.

4. NIESPODZIANKI / ROZRYWKA

Chociaż Twój pies potrzebuje przewidywalnego schematu dnia i rutyny, ważne dla niego jest również coś wprost przeciwnego: psi charakter wymaga od życia także pewnej dozy niespodzianek i ekscytacji. Znaczna część problemów z zachowaniem zwierzęcia wynika z faktu, że po prostu mu się nudzi. Do głosu dochodzi wtedy jego wilcza natura, objawiająca się takimi zachowaniami, jak gryzienie, szczekanie czy kopanie dołków. Z doświadczenia wiem, że psu potrzebna jest przynajmniej jedna niespodzianka w ciągu dnia. Może to być spacer, podczas którego sprawdzi „wiadomości” pozostawione przez inne psy, przejażdżka samochodem, zabawa z innym psem lub wizyta w psim parku. Miej zawsze w zanadrzu atrakcyjne zabawki, przysmaki i inne nagrody dla swojego pupila. Wydzielaj je w najmniej spodziewanych momentach. Miłe podarunki stanowią świetną motywację.

Zgodnie z metodą „Kochanego Psa” to właśnie Ty, przywódca, powinieneś pobudzić swojego psa do działania. Będzie podekscytowany, ucząc się nowych rzeczy! Im więcej czasu pies chce spędzać z Tobą i im bardziej chce się od Ciebie uczyć, tym łatwiej będzie go szkolić.

5. JEDZENIE I RUCH

Psy potrzebują ruchu, aby pozbyć się nadmiaru energii. Są również dzięki temu spokojne i posłuszne. To także wspaniała okazja, by umocnić więzi z psem i samemu trochę się poruszać. Kiedy nie mam czasu, aby zapewnić psom tyle ruchu, ile powinienem, zachęcam je do aportowania. Rozładowują w ten sposób nadmiar energii. Zrób cokolwiek, co pozwoli psu pozbyć się ogromnych pokładów drzemiącej w nim energii.

Zwykle im pies jest młodszy, tym potrzebuje więcej ruchu. Ma na to wpływ również rasa zwierzaka, jednak wszystkie potrzebują się wybiegać, by mogły być szczęśliwe i odnosić sukcesy podczas szkolenia.

6. STYMULACJA UMYSŁOWA

Wiesz, że pies jest w stanie nauczyć się rozumieć nawet sto pięćdziesiąt słów? Dobrze jest zrobić listę wszystkich codziennych czynności, które wykonuje Twój pies i nadać im wszystkim nazwy. Kiedy pije, powtarzaj: „Napij się, napij się”. Kiedy zabierasz go do parku, powiedz: „Park, park, park!”. Kiedy wychyla głowę przez okno samochodu, powtarzaj: „Okno, okno, okno”. Zrób listę nowych zachowań, których możesz nauczyć psa, aby utrzymać jego szare komórki w dobrej kondycji, i każdą z tych czynności nazwij jakimś słowem.

Dzięki węszeniu podczas spaceru Twój pies ćwiczy umysł. Zdumiewająca różnorodność zapachów, jakie potrafi wyczuć, to istny potok informacji, dlatego właśnie codzienny spacer może być dla niego odpowiednikiem surfowania w Internecie. Poproś psa, żeby przyniósł ci buty, a potem klapki. Może to zająć trochę czasu i kosztować odrobinę wysiłku, ale daję słowo, że po okazaniu cierpliwości z Twojej strony pies będzie w stanie dokonać niewiarygodnych rzeczy. 

7. MIŁOŚĆ I PRZYWIĄZANIE

Pies musi czuć więź łączącą go z panem, a wszystko to zaczyna się od Ciebie jako przywódcy stada. Nie wystarczy tylko zapewnić mu trochę ruchu, dać coś do jedzenia, a potem odłożyć jak zabawkę, dopóki nie będziesz miał ochoty znów wyjść z nim na spacer. Podobnie jak małe dzieci, psy potrzebują czegoś, co psychologowie nazywają „bezpiecznym przywiązaniem”, czyli niewidocznej więzi opartej na miłości, która łączy dwie istoty. Zwierzęta muszą wiedzieć, że nawet jeśli dzieli je od Ciebie pewna odległość, to wciąż jesteś obok i zawsze stanowicie jedność. Znaczenia takiej więzi nie da się opisać słowami, lecz nie wolno zapominać o tym, jak istotną rolę pełni w życiu psa.

    Zanim w Twoim domu pojawi się pies, powinieneś przede wszystkim zadać sobie pytanie, dlaczego go naprawdę chcesz. Czy będzie to pies dla Ciebie? dla dzieci? dla Twojego drugiego psa? a może dla całej rodziny? Pamiętaj, że nowy szczeniak może sprawiać trudności i wprawiać w zakłopotanie, będziesz też potrzebował trochę czasu, żeby zrozumieć swoją rolę jako opiekuna i przewodnika. Jeśli jesteś gotów zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby swojego psa i poświęcić czas, by nauczyć go, jakie jest jego miejsce w Waszej rodzinie, i wyszkolić, wydając jasne polecenia oraz obdarzając miłością, to czeka Was razem wiele szczęśliwych dni.

                          Na podstawie książki Tamar Geller „Kochany pies"